top of page
סיפוק
איזון אבנים
סדנאות בטבע
סדנאות לזוגות
איזון אבנים במדבר
סדנאות לקבוצות
אבנים מאוזנות
איזון אבנים
איזון אבנים
איזון אבנים
אבן על אבן
שמחה
סדנאות לקבוצות
איזון אבנים

איזון אבנים ככלי לפיתוח חוסן - לאחר אירוע טראומה

כמה מילים על איזון אבנים

 

איזון אבנים או באנגלית / Rock Balancing  Stone Balancing, היא אומנות ומיומנות שבבסיסה הצבת אבנים אחת על גבי השנייה בזוויות הנראות בלתי אפשריות, על ידי מציאת נקודות איזון ושיווי משקל עדינות וחמקמקות.

איזון אבנים היא פעילות הנעשית בדרך כלל בטבע הפתוח, ומשלבת אתגר, משחק, פיתוח עוצמה הנובעת משקט, פיתוח סבלנות, ריכוז, דיוק, התמדה ותחושת מסוגלות הולכת וגוברת.

למעשה, זוהי מדיטציה אקטיבית מרגיעה ומספקת, אשר מסייעת לאדם לבנות ציר מרכזי חדש ויציב בתוכו, ולהתהדק סביבו. בשעה שאנו עסוקים בבניית מגדלים מאבנים בחוץ, הולך ונבנה בתוכנו מגדל אבנים פנימי המורכב מתחושות חדשות של ביטחון עצמי, ערך עצמי, יציבות, תחושת קרקוע ואיזון.

כיצד איזון אבנים יכול לסייע להתמודד עם אירועים טראומתיים

כאשר אדם מגיע אל תוך ההתנסות לאחר טראומה, התמה של אבנים פזורות בכל עבר, תואמת את התמה של ההריסות והשברים שבתוכו. האפשרות לנקוט בפעולה ממשית, פיזית, לקחת את השברים האלו ולבנות מהם מגדל העומד יציב באיזון מושלם כנגד כל הסיכויים תומכת הלכה למעשה כאן ועכשיו בבנייה מחדש של העצמי.  

תוך כדי תהליך היצירה, מתמודד מאזן האבנים (The Stone Balancer) עם אתגרים ומכשולים. הוא מתמודד עם כוחות הטבע הפועלים עליו – כוח המשיכה, רוח, שמש, הסחות דעת מסביב. הוא מתמודד עם רגשות העולים בו כמו תסכול אל מול נחישות, חוסר אונים מול אונים, ויתור מול התמדה ועוד. הוא מתמודד עם מערכת האמונות שלו לגבי עצמו, והוא מגייס משאבים פנימיים כדי להצליח באתגר, שאם יצליח בו, ירגיש שבמו ידיו הוא הפך את הבלתי אפשרי לאפשרי. הוא גבר על כוח המשיכה או למעשה, נמצא אתו באיזון מושלם.

 

חוויית ההצלחה אינה משהו המושג רק לאחר אימון רב, היא נמצאת בהישג ידו של מי שמתנסה באיזון אבנים מהרגע הראשון. אחרי כל חוויית הצלחה כזו, אפשר להציב אתגר חדש. נוכחותו של מנחה המלווה את התהליך, יכולה לעודד את המשתתף להרחיב את תחושת המסוגלות שלו, ברגעים המדויקים לכך.

 

כאשר מאזנים אבנים, האבנים נופלות הרבה פעמים. כך קורה גם למאזני האבנים המנוסים ביותר, הרחבת היכולת להתחיל מחדש בכל פעם, ולקבל גם את נפילת האבנים כחלק מהתהליך, מרחיבה את יכולתו של אדם להתמודד עם מצבים בחיים בהם "האבנים נופלות". אפילו אם ההתנסות הנוכחית הסתיימה כאשר המגדל אינו עומד על תילו,  באיזון אבנים אנו לומדים שזה לא היה לשווא, ותמך לא פחות בבניית המגדל הפנימי, מאשר אם היינו מצליחים - כאשר האבנים נופלות, ואנו מיד מתחילים מחדש, גופנו רושם זאת בזיכרון התאי שלו. בכל פעם מעשרות הפעמים בהן האבנים נופלות ואנו מתחילים מחדש, הרישום הזה הולך ומתחזק. הגוף לומד ומפנים שאנו מסוגלים להתחיל מחדש כאשר אנו חווים נפילות.

האירועים הטראומתיים הרי השאירו בנו את רישומם. אפשר לומר אם כן, שבאיזון אבנים אנו עסוקים בשכתוב רישומים שהתקבעו בנו בעקבות האירועים שחווינו.

כמה מילים למטפלים ולעוסקים בתמיכה באנשים שנחשפו לטראומה

 

במהלך הזמן שבו אני עוסק בתחום זה, נוכחתי לגלות שאיזון אבנים הוא גם כלי מדהים לפיתוח חוסן, הטומן בחובו את הפוטנציאל להפעיל את כל ערוצי גש"ר מאח"ד. כל אדם יכול לגשת אל מלאכה זו מהשפות השגורות והנוחות לו, ולהתרחב לאט לאט אל השפות הנשכחות שלו. באיזון אבנים אכן פועלים חוקי פיזיקה ומכניקה בסיסיים של העולם, אך אין כל צורך להבין אותם או לחשוב עליהם. התהליך משלב יותר אינטואיציה, ו"חשיבה" שמבוססת על חכמת שיווי משקל הטמונה באופן טבעי בגופנו, בנוסף ליצירה ולדמיון.

אדם קוגניטיבי, מן הסתם, ייגש אל האתגר קודם כל בצורה לוגית, וינסה לאמוד את יחסי המשקל בין האבנים.

בתהליך נכון ומלווה, יוכל אותו אדם להתרחב אל רגעים בהם הוא מגלה שאצבעותיו יודעות להוליך אותו אל ההצלחה באופנים שלא יכל להסביר או לצפות. כאשר קבוצת אנשים מאזנת אבנים יחד, הקבוצה עשויה להיתרם מהסגנונות השונים של הפרטים בקבוצה, מהדרכים השונות בהם נחוותה הצלחה, וממבט כולל על היצירה המשותפת של כולם.

 

איזון אבנים פותח, בעיני, דלת פתוחה ונגישה מאוד אל תוך המרחב הפוטנציאלי.

קל לזהות, מיד בסיום ההתנסות, רגעים בהם נחוותה תחושה שהעולם מסביב עצר, המחשבות נפסקו, ההזדהויות נשכחו לשעה קלה, ובעיני המאזן, העולם כולו התרכז בין שתי כפות ידיו. למעשה, זוהי פעילות מדיטטיבית למדי, אך בשונה ממדיטציה בישיבה, בה המודט מתבקש לשבת סטטית ולנסות לשחרר את מחשבותיו ולא לחשוב על דבר, מה שמוביל במקרים רבים למאבק איתנים המתחולל בתוך מוחו - באיזון אבנים, החשיבה יכולה לנוח דווקא כי תשומת לבו של המוח נתונה כולה לפעולה אשר דורשת ריכוז רב כל כך עד שלמחשבות לא נשאר מקום, ובו זמנית מתעוררת לפעולה גם עדינות הדומה לזו שחשים כאשר משחקים בתרגיל דרמה עם כדור אור דמיוני בין כפות הידיים. מרבית האנשים יכולים לציין כבר בסיום ההתנסות הראשונה, שהיו לפחות כמה שניות בהן הם חוו את החוויה הזו של עצירת העולם והשקטת המחשבה. בהתנסויות נוספות שבאות מיד אחר כך, מתרחבת, על פי רוב, ההסכמה לצלול פנימה ולשהות יותר זמן במרחב הפוטנציאלי.

 

מטרות העבודה:

 

 • קרקוע Grounding - בנייה מחדש של תחושת הקרקע היציבה מתחת לרגליים

 • ציר מרכזי - בנייה מחדש של הציר המרכזי הפנימי

 • חיזוק הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי

 • חיזוק תחושת המסוגלות

 • חיזוק הנוכחות בכאן ועכשיו

 • פיתוח חוסן - על ידי הפעלת כל ערוצי גשר מאח"ד ועיסוק פיזי באיזון

 • תנועה מחוויית חוסר אונים אל תחושה הולכת וגוברת של אונים.

 • פריקת לחצים, וויסות לחצים, והרגעה

 • פריקה רגשית, שיתוף חוויות ועיבוד בשיח ובכלים מעולם הטבע תרפיה

 

למי זה מתאים

 

 • מבוגרים וילדים מגיל 8 ומעלה שעברו אירוע טראומתי או היו חשופים לטראומה מתמשכת

 • אנשים שמתמודדים עם PTSD

משך כל מפגש: שעתיים.

 

משך התהליך: 12 מפגשים שבועיים.

לפנייה דיסקרטית

Thanks! Message sent.

bottom of page